Dofinansowano ze środków Funduszu Solidarnościowego
„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
Dofinansowanie 1 408 212 zł
Całkowita wartość 1 408 212 zł
Cel programu
Głównym celem Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Zadania
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Grupa docelowa
Adresatami Programu są osoby z niepełnosprawnością - mieszkańcy Dąbrowy Górniczej:
1) dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Gmina dzięki pozyskanym funduszom w roku 2024 obejmie bezpłatnymi usługami asystenckimi 134 osoby z niepełnosprawnościami (105 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, 16 osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz 13 dzieci do 16 r.ż. z orzeczeniem o niepełnosprawności) w wymiarze 28 980 godzin wsparcia asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w okresie od stycznia do grudnia 2024 r.
Co zostanie zrobione/efekty/ rezultaty
Realizacja Programu zakłada osiągnięcie celów, tj.: zapewnienie usług asystenckich, wzrost aktywności społecznej i zawodowej, umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami bardziej samodzielnego i niezależnego od innych życia oraz ograniczenie dyskryminacji i wykluczenia społecznego osób z niepełnosprawnościami. Realizacja usług asystencji osobistej pozwoli osobom z niepełnosprawnościami podjąć aktywności, do których dostęp jest obecnie dla nich utrudniony bądź niemożliwy bez wsparcia drugiej osoby. Dzięki usłudze osoby te otrzymają możliwość poprawy jakości życia społecznego i zawodowego czy też zwiększenia poziomu funkcjonowania poznawczego. Dzięki dofinansowaniu osoby z niepełnosprawnościami będą miały większą szansę na uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy sportowych. Działania podejmowane w ramach Programu będą niwelować bariery oraz wyrównywać szanse uczestników poprzez realizację zasady dostępności (wsparcie asystenckie), umożliwiając tym samym pełniejszą samorealizacją (samostanowienie) osób z niepełnosprawnościami oraz ich włączenie społeczne.